| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
Brand Name : Casun
Model Number : 42SHD0005-150TX
Certification : CE,ROHS,ISO
Place of Origin : China
MOQ : 1PC
Price : $15-$18
Payment Terms : D/A, T/T, L/C, D/P
Supply Ability : 40000+PCS+Month
Delivery Time : 7-15 days
Packaging Details : Carton:38x29xc14m
Color : Black
Steper angle : 1.8degree
Phase : 2
Rated voltage : 13.2V
current : 0.6A
Holding torque : 320mN.m
Customized : The motor can be designed &manufactured with customized request.
The 42mm Hybrid Stepper Motor Series offers powerful holding torque in a variety of sizes. Use with a microstepping driver to reduce vibration and achieve higher step resolution. Choose a baseline version or request your own customized configuration.
| Specification | Value |
|---|---|
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 42 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 0.6Amp |
| Holding Torque | 320mN.m |
| Resistance | 22ohm |
| Inductance | 30mH |
| Rotor Inertia | 38g-cm² |
| Motor Weight | 0.2kg |
| Lead Screw | Tr8X2 |
| Connection | Bipolar |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Step Angle | 1.8° |
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130°C |
| Insulation Resistance | 100M Ohm at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
| Shaft Radial Play | 0.02Max. (450g-load) |
| Shaft Axial Play | 0.08Max. (450g-load) |
| Max. Radial Force | 28N (20mm from the flange) |
| Max. Axial Force | 10N |
| Model | Holding Torque | Step Angle | Motor Length | Type of Shaft | Rated Current |
|---|---|---|---|---|---|
| 42SHD4950 | 0.13N.m | 1.8° | 20mm | D Shaft-20mm | 1.0A |
| 42SHD4003 | 0.26N.m | 1.8° | 34mm | D Shaft-20mm | 0.4A |
| 42SHD0261 | 0.45N.m | 1.8° | 40mm | D Shaft-20mm | 1.68A |
| 42SHD4425 | 0.59N.m | 1.8° | 48mm | D Shaft-24mm | 2.0A |
| 42SHD4813 | 0.8N.m | 1.8° | 60mm | D Shaft-24mm | 2.1A |
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements. Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.
Get a QuoteWe are based in Guangdong, China, starting from 2011. We sell to Domestic Market (63.00%), Western Europe (12.00%), North America (9.00%), Eastern Asia (8.00%), Northern Europe (2.00%), and other global markets. There are about 51-100 people in our office.
Always a pre-production sample before mass production; Always final inspection before shipment.
Stepper Motor, BLDC Motor
We are specialized in producing and selling stepper motors for more than 11 years.
Accepted Delivery Terms: FOB, CFR, CIF, EXW, Express Delivery; Accepted Payment Currency: USD, CNY; Accepted Payment Type: T/T, L/C, D/P D/A, PayPal; Language Spoken: English, Chinese, Japanese
|
|
ROHS 0.6A 13.2V Non Captive Stepper Motor For CNC Machine Images |