| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
Brand Name : Casun
Model Number : 42SHD6428-24Q
Certification : CE,ROHS,ISO
Place of Origin : CHINA
MOQ : 1PC
Price : $3.14-$5
Payment Terms : D/A, T/T, L/C, D/P
Supply Ability : 40000+PCS+Month
Delivery Time : 7-15 days
Packaging Details : Carton:36x29x14cm
Step angel : 1.8°
Holding Torque : 400mN.m
Current : 1.2A
Motor Length : 48mm
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 42 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 1.2 A |
| Holding Torque | 400 mN.m |
| Resistance | 2.8 ohm |
| Inductance | 3.1 mH |
| Rotor Inertia | 72 g-cm² |
| Motor Weight | 0.2 kg |
| Number of Leads | 4 |
| Connection | Bipolar |
| Step Angle | 1.8° |
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130°C |
| Insulation Resistance | 100M Ohm at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
| Model | Holding Torque | Step Angle | Motor Length | Type of Shaft | Rated Current |
|---|---|---|---|---|---|
| 42SHD4950 | 0.13N.m | 1.8° | 20mm | D Shaft-20mm | 1.0A |
| 42SHD4003 | 0.26N.m | 1.8° | 34mm | D Shaft-20mm | 0.4A |
| 42SHD0261 | 0.45N.m | 1.8° | 40mm | D Shaft-20mm | 1.68A |
| 42SHD4425 | 0.59N.m | 1.8° | 48mm | D Shaft-24mm | 2.0A |
| 42SHD4813 | 0.8N.m | 1.8° | 60mm | D Shaft-24mm | 2.1A |
|
|
NEMA 17 Closed Loop Stepper Motor With Encoder 42x42x48mm 1.2A For Robot Accessories Images |