| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
Brand Name : Casun
Model Number : 20SHD0501-10
Certification : CE,ROHS,ISO
Place of Origin : China
MOQ : 1pcs-10pcs
Price : US $6.94 - 11.00/ Piece
Payment Terms : L/C, D/A, T/T
Supply Ability : 100000pcs / month
Delivery Time : 7-15 workdays
Packaging Details : Carton:38x29xc14m
Connector Type : plug in
Current : 0.6A
Detent Torque : 2.5mN.m
Holding Torque : 20mN.m
Inductance : 1.5mH
Length : 33mm
Name : NEMA 8 Stepper Motor
Resistance : 6.5Ω
Rotor Inertia : 2.5g·cm²
Shaft Diameter : 5mm
Shaft Length : 10mm
Step Angle : 1.8°
Voltage : 3.9V
Customized : The motor can be designed &manufactured with customized request.
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 20 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 0.6 A |
| Holding Torque | 20 mN.m |
| Resistance | 6.5 ohm |
| Inductance | 1.5 mH |
| Rotor Inertia | 2.5 g-cm² |
| Motor Weight | 0.07 kg |
| Number of Leads | 4 |
| Connection | Bipolar |
|
|
Mini Size Nema 8 Stepper Motor Factory 8HS13-0604S Customization Images |